Ukupno: 0
Beli slez
Beli slez se u medicini smatra jednim od najboljih sredstava za oblaganje sluzokože zahvaljujući visokom sadržaju sluzi. Na prvom mestu leči disajne organe – upalu grla, bronhitis, potom olakšava kašalj i zapaljenje pluća, pomaže pri iskašljavanju, čisti usnu duplju, leči afte i akne i čisti pluća.
Beli slez, Althaea officinalis, od davnina se koristi kao lekovita biljka. Već i latinski naziv Althaea, koji dolazi od grčke reči althein i znači lečiti, govori o blagotvornom delovanju ove biljke na mnoge sisteme organa u telu. Beli slez je biljka koja raste uglavnom u ravnicama i na vlažnom tlu. Cvetovi se beru kada je vreme suvo i suše se na toplom. Lekoviti delovi biljke su koren, listovi i cvetovi, a najčešće korišćeni delovi belog sleza u medicini su koren i list. Hemijska analiza korena pokazuje da obiluje biljnim sluzima (od 18 do 35 posto), zatim pektinom i taninom, dok list osim sluzi sadrži flavonoide, minerale, skupoletin itd. Lekoviti i delotvorni sastojci u belom slezu su sluz, skrob, šećer, pektin, tanin, masno ulje, mineralne soli i drugi.
Zahvaljujući takvom hemijskom sastavu biljke, beli slez ima primenu kod različitih tegoba disajnog, probavnog i urinarnog sistema. Slez se u medicini smatra jednim od najboljih sredstava za oblaganje sluzokože. Takvo delovanje beli slez ima upravo zahvaljujući visokom sadržaju sluzi. Mekana struktura sluzi omogućava prijanjanje na sluzokožu organa, tako da je štiti i ublažava iritacije. Zbog toga je beli slez jedno od najčešćih biljnih sredstava koje se koristi za ublažavanje kašlja i olakšavanje iskašljavanja.
U disajnom sistemu ekstrakt ove biljke smanjuje spazam mišića i oblaže sluznicu pa tako smiruje suvi, nadražajni kašalj. Vrlo je delotvorno sredstvo za ublažavanje kašlja, ali i infekcija grla. Čaj od belog sleza povoljno deluje na kašalj, bronhitis i zapaljenje pluća. Preporučuje se kao lek kod bronhijalne astme i početnog stadijuma tuberkuloze pluća, kod zapaljenja mokraćne bešike, kod bolnog mokrenja ili teškog zadržavanja mokraće. Koristan je i u lečenju bolesti celog sistema za varenje, a posebno upale debelog creva (kolitisa), proliva, povraćanja sa prolivom kod odojčadi i drugo. Pomešan s drugim lekovitim biljkama koristi se u lečenju drugih bolesti. Danas se još retko upotrebljava čaj od belog sleza. On je uglavnom samo dodatak čajevima protiv kašlja, a njegovo delovanje povećava stvaranje sluzi koja stvara zaštitni sloj.
Za beli slez je karakteristično da deluje umirujuće pri akutnim upalama želučane sluzokože, pogotovo u mešavini s kamilicom. Dobar je i pri hroničnom zapaljenju grla kada suva sluzokoža uzrokuje često kašljanje. Delotvoran je i kod upornog hroničnog bronhitisa kod pušača. Primena belog sleza nije ograničena samo na delovanje u organizmu. Ovu biljku srećemo i kao sastavni deo lekovitih masti koje se koriste za lečenje čireva i proširenih vena, a i vrlo je dobro hidratantno sredstvo koje iritiranoj i suvoj koži vraća vlagu i smiruje je.
Prirodne blagodeti
Rešite problem na prirodan način.
Usavršena receptura
Proverena, odobrena, usavršena receptura.
Bez kontraefekata
Bez nuspojava
i neželjenih efekata.